Odblask to nie obciach - Aktualności - KPP Starachowice

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Odblask to nie obciach

Data publikacji 20.12.2019

Dziś na placu rekreacyjnym przy ul. Na Szlakowisku w Starachowicach odbyła się konferencja inaugurująca akcję pn. „Odblask to nie obciach”, w którą włączyła się Komenda Powiatowa Policji w Starachowicach. Celem akcji jest promowanie oraz uświadamianie wśród uczestników ruchu drogowego, jak ważne dla bezpieczeństwa każdego pieszego i rowerzysty jest noszenie elementów odblaskowych. Organizatorem akcji jest Urząd Miasta Starachowice oraz Sławomir Piotrowski z nieformalnej grupy „Sławek & Przyjaciele”.

„Odblask to nie obciach”, pod takim hasłem odbyła się dzisiejsza inauguracja akcji, która miała miejsce na placu przy ul. Na Szlakowisku w Stachowicach. Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Urząd Miasta w Starachowicach oraz Sławomir Piotrowski z nieformalnej grupy „Sławek & Przyjaciele”. Celem przedsięwzięcia jest promowanie noszenia elementów odblaskowych oraz uświadomienie niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, jak ważną rolę spełnia dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym taki element założony na odzież. Każdy niechroniony uczestnik ruchu drogowego powinien wiedzieć jak słabo jest widoczny po zmroku. To nie tylko dotyczy tych dróg, które znajdują się w obszarze niezabudowanym ale również wszędzie tam, gdzie odbywa się ruch pojazdów i pieszych, a latarnie nie zawsze zapewniają odpowiednie oświetlenie ulic. Pieszy poruszający się po zmroku widząc jadący samochód często sądzi, że osoba siedząca za kierownicą również go widzi. Niestety tak często nie jest. W większości przypadków kierujący samochodem zauważy pieszego bez odblasków, ubranego w ciemne barwy kilka metrów przed maską prowadzonego pojazdu. Wtedy może być już za późno na odpowiednią reakcję.   

Na potrzeby kampanii Sławomir Piotrowski skonstruował „Magiczną tubę”. Jest to urządzenie, dzięki któremu można zobaczyć, jak działają elementy odblaskowe, a tym samym przekonać się do ich noszenia. Pieszy który nosi elementy odblaskowe zwiększa swoją widoczność i daje możliwość dostrzeżenia go ze znacznej odległości zwiększając tym samym swoje bezpieczeństwo. Działanie tuby jest proste. Zostały w niej umieszczone dwie postacie. Jedna z nich jest wykonana z materiału odblaskowego. W  momencie oświetlenia postaci w tubie tylko jedna odbija światło, a druga jest kompletnie niewidoczna. Tak samo dzieje się na drodze, gdy kierujący samochodem oświetli pieszego, który nosi elementy odblaskowe. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach otrzymali  takie przyrządy, które będą wykorzystywane podczas różnych spotkań profilaktycznych na terenie naszego powiatu. 

Do celów promowania noszenia elementów odblaskowych został specjalnie przygotowany autobus komunikacji miejskiej, który jeżdżąc po mieście będzie zwracał uwagę każdego uczestnika ruchu drogowego.

Opr. PK

Fot. Starostwo Powiatowe w Starachowicach