Apel o rozwagę podczas wybierania się do lasu - Aktualności - KPP Starachowice

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Apel o rozwagę podczas wybierania się do lasu

Data publikacji 07.10.2019

W ostatnim czasie w lasach pojawiło się bardzo dużo grzybów, a przez to wiele osób wybiera się na grzybobranie. Pamiętajmy o tym, aby do takiej wyprawy dobrze się przygotować. Ponieważ , im lepiej jesteśmy przygotowani, tym zmniejszamy ryzyko zagubienia się w lesie, a w razie ewentualnej utraty orientacji szybciej możemy liczyć na pomoc. W miniony weekend podczas grzybobrania zagubił się 79- latek. Na szczęście w niedziele został odnaleziony cały i zdrowy.

W ostatnim czasie w lesie i na jego skraju można spotkać wiele osób z koszykami. Wybierając się na taką wyprawę należy nie tylko założyć odpowiedni strój i wyposażyć się w  atlas grzybów ale trzeba pamiętać, że w lesie można się zgubić, lub może być potrzeba pilnego wezwania pomocy.

W sobotę po południu policjanci otrzymali sygnał, że 79- latek wyszedł rano do lasu w Radkowicach i długo nie powracał. Stróże prawa, wsparci przez strażaków ochotników rozpoczęli poszukiwania. Działania były tym trudniejsze, ponieważ z uwagi na warunki atmosferyczne nie można było użyć psa służbowego. Po godzinie 17 nastąpił szczęśliwy finał poszukiwań, bowiem został odnaleziony 79- letni mężczyzna, który cały i zdrowy trafił pod opiekę rodziny.

Jak przygotować się do wyprawy na grzyby?

- należy zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy

- koniecznie poinformujmy bliskich w jaki rejon się wybieramy i o której planujemy powrót do domu

- zabierzmy ze sobą elementy odblaskowe oraz jedzenie i picie

- na grzybobranie wybierzmy się w kilka osób

W sytuacji, gdy potrzebujemy pomocy lub straciliśmy orientacje w terenie, należy niezwłocznie zadzwonić na numer ratunkowy 112.

Opr. PK