Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego – Apel

Data publikacji 05.12.2018

W okresie jesienno-zimowym odnotowuje się więcej zdarzeń drogowych związanych z potrąceniami pieszych. Piesi w kontakcie z pojazdem zazwyczaj doznają ciężkich obrażeń, które bardzo wpływają na późniejsze funkcjonowanie, a niekiedy kończą się utratą życia.

Okres jesieni i zimy to czas w którym warunki atmosferyczne bardzo wpływają na widoczność na drodze. Bardzo ważna jest kwestia kierowania się zasadami takimi jak szczególna ostrożność i ograniczonego zaufania. Te zasady tyczą się wszystkich uczestników ruchu drogowego.  Dojeżdżając do oznakowanego przejścia, każdy kierujący pojazdem powinien te zasady zachować i przestrzegać. Natomiast pieszy, który zamierza przejść przez jezdnię w miejscu wyznaczonym powinien upewnić się że może to bezpiecznie zrobić poprzez np. nawiązanie kontaktu wzrokowego z kierowcą oraz wchodząc na przejście mieć pewność, że pojazd który dojeżdża do przejścia dla pieszych zatrzyma się przed nim. Fakt, iż pieszy widzi pojazd, który zbliża się do niego nie oznacza, że kierujący tym pojazdem również zauważy pieszego, który bardzo często ubrany jest na ciemno. Poruszając się po drodze zadbajmy o własne bezpieczeństwo i zróbmy wszystko abyśmy byli widoczni. Korzystajmy z elementów odblaskowych również poruszając się w obszarze zabudowanym. Każdy z nas ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

Do zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego nie tylko dochodzi w rejonach przejść dla pieszych czy skrzyżowań, ale również podczas wykonywania manewru cofania. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego kierujący pojazdem przy cofaniu jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu (np. pieszemu) i zachować szczególną ostrożność. Kierujący powinien również sprawdzić czy nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym lub jego utrudnień oraz upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda, a w razie trudności jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby.    

 

Opr. PK

Powrót na górę strony