Wręczono medale „Pro Patria” - Aktualności - KPP Starachowice

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wręczono medale „Pro Patria”

Data publikacji 18.06.2018

Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Dariusz Augustyniak wczoraj w Wąchocku podczas uroczystości upamiętniających walki partyzantów oraz bohaterstwo i ofiarę żołnierzy Armii Krajowej na ziemi świętokrzyskiej, został uhonorowany medalem „Pro Patria”.

Wczorajsze uroczystości rozpoczęły się w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku od prelekcji dr. Marka Jedynaka z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach na temat 75. rocznicy powstania Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”.  Następnie w Opactwie Cystersów w Wąchocku odbyła się msza święta w intencji płk. „Ponurego” i Jego Żołnierzy. Po mszy, wszyscy uczestnicy przy akompaniamencie orkiestry dętej z Suchedniowa krokiem defiladowym przeszli pod pomnik płk. „Ponurego”. W tym miejscu odegrano hymn państwowy, odczytano apel poległych, a żołnierze z kieleckiej jednostki wojskowej oddali salwę honorową.

Następnie Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Józef Kasprzyk wręczył medale „Pro Patria” szczególnie zasłużonym w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród wyróżnionych znalazł się Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Dariusz Augustyniak oraz Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Prezydialnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach mł. insp. Jolanta Jasieńczuk.

Na koniec uroczystości delegacja świętokrzyskiej Policji w której uczestniczył Komendant Powiatowy Policji w Starachowicach nadkom. Paweł Szczepaniak złożyła wiązankę pod pomnikiem płk. „Ponurego”.